Nájdete nás na Facebooku

Ako obojok používať

Prečo používať elektronický výcvikový obojok? Komu je určený?

Elektronické výcvikové obojky Vám pomôžu k rýchlemu a efektívnemu výcviku psa, či už potrebujete cvičiť mladého psa od približne 6 mesiacov veku, alebo upevniť výcvik u staršieho jedinca. Pomocou elektronického obojku môže majiteľ psa naučiť aj náročnejším povelom, prípadne ho odnaučiť od nežiaduceho správania, či návykov ako je vyskakovanie, prenasledovanie zvierat či neuposlúchanie privolania.

 

Nie je to nebezpečné?

Napriek možným obavám z negatívneho vplyvu obojku na psa, je potrebné uviesť, že zariadenia od renomovaných výrobcov v našej ponuke sú dnes vysoko spoľahlivé, moderné a bezpečné. Elektronický impulz, ktorý je jednou z dominantných funkcií týchto zariadení, je pre zdravého psíka nepríjemný, rozhodne však nie je škodlivý. Treba poznamenať, že tak ako akýkoľvek iný predmet súvisiaci s výcvikom psov, aj obojok je možné zneužiť. Preto sa obojok odporúča do rúk skúsenemu trénerovi, resp. majiteľovi, ktorý svojmu psíkovi dostatočne rozumie.

 

Čo v prípade psíka, ktorý trpí chorobou?

Obojky sa uplatňujú aj v prípadoch, kedy máte psíka so zdravotným problémom obmedzujúcim jeho aktivitu, napr. v prípade hluchého psíka je vibračný obojok vhodným riešením na upútanie pozornosti, či privolanie psíka na väčšiu vzdialenosť. Používanie obojkov s elektronickým impulzom sa neodporúča pri psíkoch trpiacich na ochorenie srdca.

 

Ako obojok funguje?

Súprava elektronického obojku je tvorená dvoma časťami - vysielač v ruke trénera a prijímač-obojok na krku psa. Prostredníctvom vysielača je v stanovenom dosahu vysielaný signál, ktorý podľa typu obojku predstavuje zvukovy, elektrický, sprejový alebo vibračný podnet. Týmto spôsobom psa rýchlo naučíte osvojiť si súvislosť medzi jeho správaním a stimuláciou.

 

Aké sú kritériá výberu správneho obojku?
- váha a temperament psa
- dosah zariadenia, miesto použitia (bežné použitie, poľovnícky výcvik, apod.)
- nároky na odolnosť obojku (vodotesnosť, ponoriteľnosť obojkov)
- funkcie korekcie (zvuk, elektrický impulz, vibrácie, sprej)

 

Kedy obojok nepoužiť?
- obojok sa neodporúča na riešenie agresívnych prejavov psa, tento stav by používanie pomôcky pravdepodobne neriešilo a za určitých okolností mohlo aj zhoršiť (v takomto prípade odporúčame vyhľadať skúsenho trénera)
- nie je vhodné používať elektronické obojky pri psíkoch, ktorí trpia vážnymi chorobami (napr. srdcové ochorenia)

 

Videonávod na použitie obojku: